Ключовими у підвищенні плати за землю у 2022р для підприємців є запроваджені Мінагрополітики коефіцієнти – при цьому в Кривому Розі плата залишилася нижча, ніж у багатьох містах, а частина ФОПів взагалі її не платять – експерт
Багато підприємців в 2022 році зіткнулися з підвищеними нарахуваннями податкової з податку та оренди землі. Незважаючи на те, що після запровадження наказом Мінагрополітики методики підвищувальних коефіцієнтів та нової нормативно-грошової оцінки землі, виробленої Державним інститутом “Діпромісто”, орендна плата та земельний податок для підприємців значно зросли, у Кривому Розі вони залишаються одними з найнижчих в Україні. Розмір земельного податку, без врахування коефіцієнтів Мінагрополітики, у Кривому Розі – 8,04 грн, в Дніпрі – 16,3 грн, а орендної плати у Кривому Розі – 8,04 грн, у Дніпрі – 21 грн., Маріуполі – 37,1 грн. за 1 кв.м
Протягом багатьох років у Кривому Розі діяли одні з найнижчих в Україні орендна плата та земельний податок. Також були встановлені найнижчі коефіцієнти. Однак, Кривий Ріг – не окрема держава, і місто живе за законами України й зобов’язано їх виконувати.
Що змінилося з цього року – докладний коментар дала директор департаменту регулювання містобудівної діяльності та земельних відносин Любов Горбачова:
«По-перше, згідно законодавства України, нормативна грошова оцінка землі проводиться кожні 5-7 років. І зобов’язаний її проводити не тільки Кривий Ріг, а й всі інші населені пукти. В нашому місті останній раз оцінка земель проводилась в 2014 році, тобто надалі її застосовувати було б протизаконно.
Була розроблена нова нормативно-грошова оцінка, згідно методики, затвердженої наказом Мінагрополітики від 25.11.2016 № 489. З даною методикою можна ознайомитись в мережі інтернет за посиланням https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z1647-16#Text . І була вона розроблена не містом, а Державним проектним інститутом “Діпромісто” відповідно до вищезазначеної методики.
При цьому підвищилася оцінка усього на 18%. Для нашого міста оцінка складає 608 грн за 1 кв.м. Для порівняння в Дніпрі 644, Харкові 639, Львові 642 грн за 1 кв.м.
А ключове зростання відбулося саме через коефіцієнти, закладені методикою Мінагрополітики. Ми, як працівники виконкому не бачили і не застосовували ці коефіцієнти, а дізнались про це разом з платниками податків».
При цьому, розрахунки цих коефіцієнтів і надання витягів з нормативно-грошової оцінки ведеться не управліннями виконкому, а Держгеокадастром і застосовується Податковою при нарахуваннях.
Ключовим є те, що Держгеокадастр застосовує коефіцієнти зональності, функціональності, локальності, згідно даної методики, в результаті чого вартість оренди землі і земельного податку кратно зросла. Хоча, в той же час, не по червоним лініям є зниження.
«Щодо підвищення ставки з 0,9 до 1,2%, то як бачите зростання усього 0,3%. При цьому Держаудитслужба і проведена у минулому році ревізія вимагали від міської влади підвищення цієї ставки до 8%, тобто у 9 разів більше від минулорічної.
Місто на це не пішло, враховуючи ситуацію, яка вже складалась з підвищенням Кабміном цін на газ, а значить і на тепло, введенням РРО. Такі вимоги Держаудиту стали б непідйомними для малого та середнього бізнесу міста.
Але для порівняння, хочу зазначити, що в Дніпрі ставка дорівнює 3%, в Харкові – 3%, в Маріуполі – 7,5%, у Львові – 5%.
Давайте поглянемо на абсолютні цифри. Так розмір земельного податку, без врахування коефіцієнтів, які ввело Мінагрополітики, у нас в місті 8,04 грн., в Дніпрі – 16,3 грн., у Львові – 11,1 грн. за 1 кв.м. Тобто, у нас нижче, ніж у багатьох», – підкреслила любов Горбачова.
Що стосується розміру орендної плати, то вона залишається найнижчою в Україні. В Кривому Розі – це 8,04 грн., у інших в 3-4 рази вище. Знову ж сусідній Дніпро – 21 грн., Харков – 21 грн., Маріуполь – 37, 1 грн. за 1 кв.м.
«Ще раз повторюю, що всі зміни цього року – це виконання вимог законодавства держави. І ще раз повторюю, не дивлячись на це в Кривому Розі земельний податок і орендна плата залишаються одними з найнижчих в Україні.
Хочу додатково зазначити, що ФОПи 1-3 групи єдиного податку, які ведуть діяльність у вбудованих приміщеннях, взагалі звільняються від цього податку.
І ще раз підкреслю: найголовніше, через що відбувся значний ріст плати за землю – це ті коефіціенти, які застосовує державне підприємство Держгеокадастр відповідно до методики, розробленої та затвердженої Мінагрополітики. І ми на ці коефіцієнти вплинути не можемо», – зазначила директор департаменту.